czwartek, 21 lutego 2013

W co i jak się bawić?

Nadrzędnym hasłem bajek I. Krasickiego są słowa: "I śmiech niekiedy może być nauką, kiedy się z przywar, nie z osób natrząsa". Rzeczywiście, nie o konkretnych ludzi chodzi w jego twórczości, lecz o nieakceptowane przez poetę zachowania i postawy czy ogólnie znane prawa moralne.
Zabawa jest dobra na wszystko, ale czy w związku z  tym, bawiąc się, powinniśmy myśleć tylko o własnym zadowoleniu i beztrosce?


Przyjrzyjmy się zabawie bohaterów bajki "Dzieci i żaby". Historia w niej opisana nie do końca jest fikcyjna. Wieczorem, koło jeziora, chłopcy polowali na żaby. Gdy któraś wypływała na powierzchnię, dostawała od nich kamieniem w głowę. To sprawiało im radość, oczywiście w naszej ocenie niezrozumiałą. Zabawę w takim wydaniu należy nazwać okrucieństwem, bestialstwem, bezmyślnością. Komentarz jednej z atakowanych żab "śmielszej natury" jest wystarczająco wymowny:
"Chłopcy, przestańcie, bo się źle bawicie,
  Dla was to igraszka, nam chodzi o życie".
Prosta i jednoznaczna w wymowie bajka przypomina podstawową prawdę: nie można bawić się, krzywdząc innych. Każdemu należy się szacunek. Gorzką puentą tego utworu jest jeszcze nadmierny egoizm, wykorzystywanie swojej pozycji w stosunku do osób czy istot od nas słabszych. Takiej postawie należy się kategorycznie przeciwstawić. Zasada zastosowana w bajce: mało słów, dużo treści, świadczy o błyskotliwości autora.

Źródło - kliknij tutaj
    

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz