wtorek, 19 lutego 2013

Zaglądamy w głąb siebie...

Bohaterami bajek I. Krasickiego są najczęściej zwierzęta będące alegoriami ludzi, ich zachowań, cech charakteru.
Przyjrzymy się dzisiaj treści utworu "Kruk i lis". Bajka rozpoczyna się przesłaniem "Bywa często zwiedzionym, kto lubi być chwalonym". Następnie poeta, chcąc poprzeć swój morał, przedstawia sytuację ilustrującą tę sentencję.
Otóż głodny lis spotyka w lesie lub na jego skraju kruka mającego "...w pysku ser ogromny...". Chytre zwierzę wykorzystuje sytuację i aby zataić swoje niecne zamiary i zdobyć zaufanie ptaka, wychwala jego wygląd zewnętrzny. Bezkrytyczny i próżny kruk, złakniony komplementów, upaja się nimi i ulega szyderczej prowokacji. Chcąc pochwalić się swym ślicznym głosem, otwiera dziób, zapominając o serze i ostrożności. Lis tylko na to czekał. Pochwycił spadający ser i uciekł.
Bohaterowie zwierzęcy bajki odzwierciedlają określone typy ludzi. Kruk to symbol naiwności, głupoty, próżności. Lis z kolei symbolizuje spryciarza wykorzystującego cudze słabości.

Czy bajkowych bohaterów odnajdziemy w otaczającej rzeczywistości? Na przestrzeni wieków natura człowieka niewiele się zmieniła. Na tym polega artyzm bajek. Na ich ponadczasowym charakterze i uniwersalnej tematyce. Ale to my dostarczamy inwencji bacznym i krytycznym obserwatorom.


Źródło: http://www.youtube.com/watch?v=30Edd6sCi8I


1 komentarz: