poniedziałek, 18 lutego 2013

Zaczyna się bajka...

Życie - najlepszy, choć często nieprzewidywalny scenarzysta... Intryguje, zaskakuje, prowokuje. Dostarcza inspiracji nie tylko artystom. Prawdziwy poligon zmagań z własnymi niedostatkami, pragnieniami. Któż lepiej pojmuje jego moc sprawczą niż człowiek zaprawiony w sztuce literackiej. Papier jest cierpliwy, utrwala trafne spostrzeżenia, pozwala je zachować dla potomnych.
Krasicki jako baczny obserwator oświeceniowej rzeczywistości potrafił w niepowtarzalny, a przy tym  oszczędny, lecz niebywale wymowny sposób utrwalić na papierze wyjątkowo dosadnie typy ludzkich zachowań i postaw. Wykładnią poglądów poety, swoistym manifestem programowym jego twórczości  jest "Wstęp do bajek". Autor określa tu swoje zainteresowania i tematy, którymi się będzie zajmował.Opisuje idealne typy przedstawicieli różnych zawodów, stanu majątkowego, wieku. Pozbawia ich wad, których można by się spodziewać z racji istniejących stereotypów..

WSTĘP DO BAJEK

Był młody, który życie wstrzemięźliwie pędził;
Był stary, który nigdy nie łajał, nie zrzędził;
Był bogacz, który zbiorów potrzebnym udzielał;
Był autor, co się z cudzéj sławy rozweselał;
Był celnik, który nie kradł; szewc, który nie pijał;
Żołnierz, co się nie chwalił; łotr, co nie rozbijał;
Był minister rzetelny, o sobie nie myślał;
Był na koniec poeta, co nigdy nie zmyślał.
 A cóż to jest za bajka? Wszystko to być może;
Prawda; jednakże ja to między bajki włożę.

Źródło: http://pl.wikisource.org/wiki/Wst%C4%99p_do_bajek


Dominantą stylistyczną w utworze jest anafora - autor rozpoczyna kolejne wersy słowem "był". Wymieniani przedstawiciele różnych profesji, stanów, wieku są zaprzeczeniem powszechnych wyobrażeń o ich zachowaniach. Są ilustracją marzeń o świecie idealnym. Jest to możliwe w bajkowej rzeczywistości, lecz nie w realnym otoczeniu. Końcowy dialog utworu obnaża okrutna prawdę: normalność (uczciwość, pogoda ducha, życzliwość) w tym świecie powszechnej obłudy to pojęcie bajkowe. Normalność, moralność to właśnie bajka.
Wszystkie ukazane we "Wstępie do bajek" typy ludzi odnajdziemy w kolejno prezentowanych utworach zbioru Krasickiego pt. 'Bajki i przypowieści".



Źródło: http://www.youtube.com/watch?v=EJxpFYNyFnI

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz